Make your own free website on Tripod.com

cooltext38573529.gif

Keto poezi jane te krijuara nga amatore disa te bazuara ne histor personale.

lotnesy.jpg

flutura.gif

02.jpg

1.gif

3.gif

04.jpg

05.jpg

06.gif

12.jpg

011.jpg

10.jpg

9.jpg

8.jpg

00000.gif

 
Mė the I LOVE YOU mu duk fjal pa kuptim,
Mė the TI AMO mu duk mashtirm,
Mė the ICH LIEBE DICH syt mi qorove
Mė the TĖ DUA zemrėn ma gėzove!
-------------------------------------------------------
 
"SI MUNDE"
S'kam besuar se mė ik si era
S'kam menduar tė jetoj pa ty
S'besoj se erdhi pranvera
Derisa s'pushojnė tė lotojnė kėta sy
Nė ēdo hap nė ēdo vend dhe
Nė gjum mė bie ndėrmend
Kur flej
Mė duket tė kam pranė
Kur qeshi mė duket mė shikon
Kur qaj mė duket mė pajton
Eja pranė meje
Edhe nė vdeksha
Nuk do tė harroj... !!!
------------------------------
 
Sot ėshtė fundi,
nuk e di...
Fundi pėr mua ? ...
Apo fundi pėr ty?
Apo fundi pėr tė dy?...
Ndoshta nuk do tė ketė fund
pėr asnjė.
Ndoshta fillimi
po rilind tani
                                                                         ---------------------------------------------
TA DHUROVA

Ta dhurova zemren
ti me lendove,
ta dhurova dashurin
ti se pranove
Ta dhurova syrin
ti me verberove
Ta dhurova jeten
Ti me ike bashk me te
------------------------------------
" PSE "
 
Pse duhet tet shoh?
Pse duhet tet n`groh?
Pse doren te ta zgjas?
Pse duhet tet flas?
Pse ik pasi prap dot kthehesh?
Pse humb,kur dot gjendesh?
Pse qan kur duhet te shkosh?
Pse qesh,kur sdot jetosh?
Pse ecen at rrug pa kthim?
Pse gzohesh,kur asht hidhrim?
Pse shitesh,kur je i bler?
Pse thua,s`jeton n`humner?
-------------------------------------------
"ME FAL"
 
Mė fal qė tė shkruaj
Mė fal qė pėr ty vuaj
Mė fal qė jam dashuru
Mė fal qė smuna pa ty me jetu
Mė fal qė tė thėras
Mė fal qė vetėm pėr ty flas
Mė fal qė kom gabu
Mė fal qė pėr kėtė skom mendu...
Mė fal qė tė kujtoj
Mė fal se nuk mund tė harroj
Mė fal qė tė flas
Mė fal qė tė shkoj mbas..
Mė fal qė tė shikoj,
Mė fal qė pėr ty jetoj...
Mė fal qė kam mbet e harruar
Mė fal qė emrin tėnd e pėrmendi nė gjumė
Mė fal qė kam qen e marrė,
Mė fal se ky su kon gabimi i parė
Mė fal qė tė bezdis
Mė fal qė stė kam ra nė his.
Mė fal edhe nje her qė kom gabu
Mė fal qė jom pendu..
 
---------------------------------------
 
Nuk Paska Qen E Shkruar,
Qe Te Me Ngroh Pran Hija Jote,
Gjithmon Me Ke Munguar,
Por Me Shum Me Mungon Sonte,
E Di Qe Ke Ndrryshuar,
Nuk Je Ai Qe Dikur E Deshta,
E Di Qe Kam Gabuar,
Te Gjitha I Mori Tjetra,
Tash Te Humba Ty!
----------------------------------------
Tani A Je I Lumtur Si Ishe Me Mua?
E Di, Eshte Teper Von Ta Them
Por Ende Te Duaaaaa!
----------------------------------------
Kurr Sdo Tja Fali Vetes
Qe Se Pranova Te Verteten,
Eshte Dashur Qe Ta Thoja,
Te Dua Ma Shum Se Veten
Nese Me Ty Takohem
Me Shiko Ne Sy
Ta Di Se Ma Ke Falur,
Ashtu Si Ta Fala Un Ty!!
----------------------------------------
Me Kan Then E Me Kan Then,
Ne Ty Mos Me U Dashuru,
Me Kan Then Se Ke Mem Lan,
Ke Me Shku E Mem Harru,
Me Kan Lodh Me Fjalet E Shkrehta,
Thojn Se Ti Nuk Je Besnik,
Por Nese Ndodh Qe Fjalet Jan T'verteta,
Ti Prej Meje Ik
--------------------------------------------
Hej Aventurat Tua,
i Harron Nese Rrin Me Mua,
Ti Dukesh Simpatik
Nese Sje Besnik
ik Pre Meje ik
--------------------------------------
Ah Ti Moj Jet Ku Me Ke Tret
Larg Dheut Atje Ne Gurbet,
Malli Me Djeg Per Femijrin
Per Fushat, Male Dhe Rinin
Un Perseri Dot Kthehem Tek Ti
Oh Vendi im Oh Dheu i Te Parve Te Mi
Sa Her T'kujtoj Qaj Si Femi
Dot Kisha Shkrij Gjith Pasurin
Qe Ta Kthej Prap Ate Rini
Ku Dashurija Kishte Kuptim
E Lumturija S'kishte Mbarim
------------------------------------------
Ka Nje Koh Qe Ke Ndrryshuar
Qka Ka Ndodhur Me Ty Nuk E Di,
Sje Ai Qe Kam Dashuruar,
Tani Sillesh Si Tjeter Njeri,
Her Humbesh, E Her Lajmrohesh,
Si Me Par Un Me Nuk Te Takoj,
Nese Do Qe Te Largohesh,
Veq Vazhdo Se Edhe Pa Ty Jetoj!!!
------------------------------------------
Jam Ajo Qe Jam
DOt Vazhdoj Stilin Tim Un NUk E Ndrroj
Dije Mire Smundem Te Pranoj
Shoqerin Un Per Ty Ta Largoj
Ik Ti Pergjitmon“Me Ler Te Lir T'jetoj
Mos Kujto Se Rinin E Jap Per Ty
Kesaj Me Si Thuhet Dashuri
Ndarja Jon Ma E Mir Eshte Per Te Dy
Por Kurr Mos U Ktheh Perseri
-------------------------------------------
Gjersa Dielli Te Ben Drit
Edhe Deti Te Gjemon
Dhe Te Vdes Ti Mbylli Syt
Kurr Kjo Zemer Ste Harron
------------------------------------------
Ti Bre Djal Qka Po Mendon
Me Kto Fjal Mu S'me Mashtrron
S'eshte E Leht Ti Mem Bind Mu
Nese Tjerat T'kan Lazdru
-------------------------------------------
 
dua te jam filgjan
te jetoj ne buzet tua
sa her qe pish kafe
te me puthesh mua
nuk jam indijan
me te gjujt me sigjet
po jam pejanas
te dua per jet
nuk jam amerkan
me te thani i love yu
po jam dugagjinas
dhe te tham te du
isha afer detit
tuke thy disa krane
ne hijen e zjarrit
e pash fetyren tande
------------------------------------
Mos ik nga e Vėrteta
Vetės i shton dhimbje tė kota
dėshir pėr njė tė pamundur fantazie
shoqėria nuk tė mjaftoi, e irrituar tė dukej bota
qėndroje nė ndejkje tė njė mėshumtėsie
Iluzioni tė dhuroi humbjen
nė aterimin e vonshėm tė sė vėrtetės
Mos ndalo vazhdo rrugėn e fatit
unė kėmbėt kam ngulur nė vendin qė jam e duhur
kėpucėt taket i thyen pėr t'mos vazhduar
nė pritje tė njė dite pėr tu liruar
Mos ik nga e vėrteta, shih kjartėsin
rrugėn e ke pa pengesė, vetėn e ndalon
errėsira ėsht nisur tė len pas vobektėsin
drita shpirtin ta liron drejt fatit qė kėrkon
Njė ditė do tė agoj pėr ty, e kaluara mbetet vetėm kujtim
njė harresė qė ishte, ringjalljen e flakė e bėn tym.
----------------------------------------------------------------------------

Lermėni tė qajė mbi humnerat e jetės
Ta nxjerr shpirtin e ta pėrplas atje,
Pėr trishtimin e mallkuar qė shpirtin
Ma ka venitur
Lermėni tė qajė mbi c,do krijes tė kėsaj bote
Qė janė taman si hije e jo krijesa njerzore!
lermėni tė qajė tė thėrras pa pushim
o njerzė dėgjojeni vetėm pak shpirtin tim
Lermėni tė qajė atje tej e vetmuar
qė kur c,do gjėje ti vije fundi
tė qeshė pa pushuar
------------------------
E DUA...

Mos i kerko diellit
te lindi dy here,
nuk mundet se eshte
NATA...
Mos i kerko njeriut
te lindi dy here,
nuk mundet se
eshte vdekja
Mos me kerko ta le
nuk mundem
E DUA
 
kur ti je larg e nuk me flet
me behet dita 100 vjet
lus perendin te vij ai cast
kur ne te dy te jemi bashk
---------------------------------------
NGA LOTET E MI!

Shiko detin sa eshte rrite
edhe pyet pse a thua
eshte e qarte se nga lotet e mi
qe me rrjedhin sikur grua.
 

shiko zemren si me eshte nxi
dhe pyetem si po jetoj
pergjigja eshte e veshtire
dite e nate per ty vajtoj
 

skam nevoje per ngushllime
se ato nuk i pranoj
jeto me ate qe e deshte
se une per ty me s'ekzistoj
 
shikoma lotin ne sy
dhe tradhtare vetes i thuaj
shikoma fytyren si kam mbete
dhe atehere kupto sa po vuaj
 
nga lotet e mi te pandale
une i nxorra shum fjale
por fjalen me te rende qe meritove
tradhetar ,pse me tradhetove
 
enderro tash nje njeri
qe po vdes per nje dashuri
enderroje edhe nje shi
dhe kupto se ata jane lotet e mi
 
mendo se jeta pa ty
paska qene vetem e kote
kam mbet perjete si nje jetim
pa askand ne kete bote
 
kur po me pyesin pse vuaj
pergjigjen zemra e jep
eeh dashura me la te vetmuar
si nje femije ne djep...
 
FJALA DASHURI.

Fjala dashuri
eshte e lehte me thane
se dashuri te vertete
veshtire eshte me gjete

prej se ty te pata pare
aspak nuk kam fjetur
sepse emri yt
ne zemer me ka mbetur
 
nje pike loti
deshti te me behet
te pikoj
ne fytyren tende
dhe te vdes
te buzet e tua
duke te thene
se ende te dua

nje dite kur te zgjohesh
mos laj syt me lot
kur do ta thone lajmin
se sjam me ne kete bote
 
mos pyet si vdiqa
pyet si jetova
pyet dhe si me shkuan vitet
pa ty qe i kalova
 
qelen dy lule
por shum shpejt u thane
u bashkuan dy zemra
por shum shpejt u ndane
 

e pashe nje enderr
ajo shpejt me iku
si e dashura ime
qe jeten ma fiku

Loti ne sy
si akulli u ngri
dhe zemra ime
mbeti e vetmuar
me shprese te vdekur
dhe shum i tretur
ende kujtoj
sa te kam dashuruar
 
 
me vuajtje
ne zemer
vetem per ty
vetem per nje femer
qe me la lot n'sy
 

me jeten e veshtire
pa aspak meshire
mendoj se kam mbet
si nje i huaj

jeto tash e lire
si pate deshire
por edhe mendo
se sa vuaj
 
ike nga jeta ime
me lae ne kujtime
kur une ty
te kisha dashuri
 
more enderren time
me le ne vajtime
me lot ne sy
me bere tradhti
 
ti vajze katundi
do te vije fundi
do te kuptosh
se ke gabuar
 
do te bje ne mend
dhe ske me zen vend
se une per ty isha
i pa zevendsuar
 

loti ne sy
ende me pikon
dashurine tende
zemra kur kujton

enderra me ska
tash jemi nda
me ty nje tjeter
tani u pa
 
ike perjete
me le te shkrete
dashurine e vjeter
e lae vete
 
per ty mendoj
ende te kujtoj
se di se ku je
por nuk te harroj
 

kur loti im
do tbej token det
kupto se te deshta
me te vertete
 
vetem atehere
ndoshta e kupton
se zemra ime
veq njehere dashuron
 
me lot e vuajtje
me dhimbje ne zemer
ti me ike
jeten ma fike
 

zemren ma helmove
ne shpirt me lendove
se sa te deshta
kurr se kuptove
 

tash qe erdh fundi
fundi i papritur
se je tradhetare
kurr se kam ditur
 

me lot ne sy
une te mallkoj
i vetmi zot
le te denoj
 
une shpesh mendoj
valle kush na ndau
zemrat tona
kush na i thau
 
na ndane e na lan me lot
ata qe nuk besuan ne zot
 

1EDHE NJE VIT PA TY !

Edhe nje vit
kaloi pa ty
e mua ma gjeti
prap lotin ne sy
 

edhe nje vit
me kaloi kot
e mua me gjeti
syte me lot
 
se kupton sa qaj
se kupton sa vuaj
tash per ty mbeta
vetem nje i huaj
 

beso se jeta
te ka mashtruar
ike u martove
pa e dashuruar
 

mendo nje here
te lutem, per mua
por mos mendo
se ende te dua
 

tash ne zemren time
je e harruar
por ne syte e mi
ende e lotuar
 
kjo eshte nje ndenje
qe se kuptoj
perse po te qaj
kur me ste dashuroj

perse te vuaj
kur kete se dua
perse te qaj
kur ti sje me mua
 
edhe nje vit
pa ty me gjeti
loti ne sy
ende me mbeti
 
zemra e lenduar
sherimin se gjen
sepse e di qe ti
te une kurr me svjen
 

mbaje qendrimin
sikur e kishe
ne zemer tradhtare
qdohere ti ishe
 
me vjen shum keq
qe me bere te vuash
se ne ate bote kete
shtrejt do ta paguash
 

jeta ska kuptim
tash qe jam ne vetmi
por beso se ende e kam
une pak krenari
 
une te mallkova
por tmallkoj dhe zoti
perjete do te vuash dhe ti
sdo te ndalet loti...
 

2KARVANI I DASMES!!!

-Nje karvan veturash
prane meje kaloi
vetura e fundit
te kembet me ndaloi
 
u mundova te shoh
se qka ka ne brendesi
por nda dritaret e errta
smunda te shoh njeri
 
pa prit e pa kujtuar
u hap dritarja e saj
aty e dashura ime
qante me lot e vaj

e kishin bere nuse
po e dergonin te nje tjeter
per te me bere qe te qaj
per dashurine e vjeter
 
kunder deshires se saj
ate e kishin martuar
por se kuptova arsyen
pse mua mos me me treguar
 
me veshtire se kurr ne jete
ne ate qast u ndjeva besoni
ate qe me se shumti e deshta
ne tjeter vend ta martoni

lot nga syte e mi
vuajtjet thelle ne zemer
njehere ne jete pata
besim ne nje femer

tash besa qe kisha
perjete perfundoi
enderra qe e pashe kaher
per nje qast mbaroi
 
kurr nuk e mendova
nje ndarje me lot
qe tjetri ne vendin tim
ty te behet zot

nuk kam me funqi
une per me jetuar
kur te dashuren time
jan duke e martuar
 
e martojne per djalin
qe ajo se do
te lutem e dashur
mua me harro
 
harro se te deshta
une njehere ne jete
jo per avantura
por me te vertete
 
e tash u tradheova
nga familja jote
ma kane nxire jeten
per shum e shum mote
 
te them udha e mbare
beso smundem te them
te largoj nga zemra
smundem te mos kem
 
te mendoj ne perqafim te tjetrit
sdua as me menduar
sepse zemren time
me shum kam me e lenduar
 

Karvani i Dasmes
rrugen e vazhdoi
e dashura ime
me lot ne sy shkoi
 
prinderit e saj
kane bere nje mekate
me lane mua ne vetmi
si nje njeri sakate
 
e martuan ate qe deshta
per nje njeri tjeter
mbeti dashuria jone
veq e shkruar ne leter

smunda tu bej balle
loteve te mi
smunda ta harroj per nje qast
kete dashuri
 
mbeta qe te vuaj
per jete e per mot
me dhimbje ne zemer
e ne sy me lot
 
mbeta te mallkoj kohen
kur te pata takuar
mbeta te mallkoj ata
qe me tjeter te martuan
 
te martuan pa te pyetur
dhe nuk kishin fare meshire
me detyruan qe me zemer
te them e dashur LAMTUMIRE....
 
Mendova se per ty une
jam i vetmi djale
u ndame pa pritur fare
dhe pa asnje fjale
 
Per heren e fundit
ta le nje amanet
nese me sheh enderr
ne emer me therret
 
nese te linde nje djale
leja emrin tim
per dashurine tone
ruaje si nje kujtim
 
por mos i trego
askujt per ne
as per kohen tende
kur ke qene e re

mos i thuaj askujt
se e ke dashur nje djale
e prinderit e tu
juve ju kane ndare

mos i trego askujt
se te kam dashuruar
se edhe ne varr
ke me me lenduar
 
une smund te harroj
por ti te lutem me harro
jeto jeten qe ta imponuan
me ate qe nuk e do
--------------------------------------

Nuk Paska Qen E Shkruar,
Qe Te Me Ngroh Pran Hija Jote,
Gjithmon Me Ke Munguar,
Por Me Shum Me Mungon Sonte,
E Di Qe Ke Ndrryshuar,
Nuk Je Ai Qe Dikur E Deshta,
E Di Qe Kam Gabuar,
Te Gjitha I Mori Tjetra,
Tash Te Humba Ty!
----------------------------------------
Tani A Je I Lumtur Si Ishe Me Mua?
E Di, Eshte Teper Von Ta Them
Por Ende Te Duaaaaa!
----------------------------------------
Kurr Sdo Tja Fali Vetes
Qe Se Pranova Te Verteten,
Eshte Dashur Qe Ta Thoja,
Te Dua Ma Shum Se Veten
Nese Me Ty Takohem
Me Shiko Ne Sy
Ta Di Se Ma Ke Falur,
Ashtu Si Ta Fala Un Ty!!
----------------------------------------
Me Kan Then E Me Kan Then,
Ne Ty Mos Me U Dashuru,
Me Kan Then Se Ke Mem Lan,
Ke Me Shku E Mem Harru,
Me Kan Lodh Me Fjalet E Shkrehta,
Thojn Se Ti Nuk Je Besnik,
Por Nese Ndodh Qe Fjalet Jan T'verteta,
Ti Prej Meje Ik
--------------------------------------------
Hej Aventurat Tua,
i Harron Nese Rrin Me Mua,
Ti Dukesh Simpatik
Nese Sje Besnik
ik Pre Meje ik
--------------------------------------
Ah Ti Moj Jet Ku Me Ke Tret
Larg Dheut Atje Ne Gurbet,
Malli Me Djeg Per Femijrin
Per Fushat, Male Dhe Rinin
Un Perseri Dot Kthehem Tek Ti
Oh Vendi im Oh Dheu i Te Parve Te Mi
Sa Her T'kujtoj Qaj Si Femi
Dot Kisha Shkrij Gjith Pasurin
Qe Ta Kthej Prap Ate Rini
Ku Dashurija Kishte Kuptim
E Lumturija S'kishte Mbarim
------------------------------------------
Ka Nje Koh Qe Ke Ndrryshuar
Qka Ka Ndodhur Me Ty Nuk E Di,
Sje Ai Qe Kam Dashuruar,
Tani Sillesh Si Tjeter Njeri,
Her Humbesh, E Her Lajmrohesh,
Si Me Par Un Me Nuk Te Takoj,
Nese Do Qe Te Largohesh,
Veq Vazhdo Se Edhe Pa Ty Jetoj!!!
------------------------------------------
Jam Ajo Qe Jam
DOt Vazhdoj Stilin Tim Un NUk E Ndrroj
Dije Mire Smundem Te Pranoj
Shoqerin Un Per Ty Ta Largoj
Ik Ti Pergjitmon“Me Ler Te Lir T'jetoj
Mos Kujto Se Rinin E Jap Per Ty
Kesaj Me Si Thuhet Dashuri
Ndarja Jon Ma E Mir Eshte Per Te Dy
Por Kurr Mos U Ktheh Perseri
-------------------------------------------
Gjersa Dielli Te Ben Drit
Edhe Deti Te Gjemon
Dhe Te Vdes Ti Mbylli Syt
Kurr Kjo Zemer Ste Harron
------------------------------------------
Ti Bre Djal Qka Po Mendon
Me Kto Fjal Mu S'me Mashtrron
S'eshte E Leht Ti Mem Bind Mu
Nese Tjerat T'kan Lazdru
---------------------------------------

shirit.gif